Aktualności

17-05-2023
Muzeum PK – Technika w służbie sztuki. Sztuka druku.

Muzeum Politechniki Krakowskiej zaprasza na wystawę czasową pt. Technika w służbie sztuki. Sztuka druku.Inspiracją powstania wystawy jest przypadająca w 2023 r. 550 rocznica narodzin druku na ziemiach polskich. Ekspozycja w Muzeum Politechniki Krakowskiej przedstawia różne rodzaje grafiki warsztatowej jako jednej z form wykorzystania technik drukarskich oraz wpływu rozwoju technologicznego na ten rodzaj działalności człowieka.
Jan Bosak Dachy, kolagrafia

Ekspozycja, przedstawia elementy procesu tworzenia druku artystycznego: matryce wraz z narzędziami warsztatu twórcy oraz prace finalne. Autorami prac są tu artyści specjalizujący się w grafice warsztatowej, tacy jak Krzysztof Tomalski (technika własna – alintaglio, sucha igła, mezzotinta, ploter), czy Jan Bosak (technika własna, kolagrafia, mezzotinta, sucha igła, gipsoryt) oraz Marek Firek (technika własna – glinoryt), którego działania odbiegają od tego rodzaju twórczości, ale są incydentalnym eksperymentem.Tadeusz Michał Siara Desiderata, akwaforta

Druga część wystawy przedstawia prace autorstwa Tadeusza Michała Siary. Twórcy związanego z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach, specjalizującego się w technice akwaforty. Wypracowane do perfekcji kompozycje pejzażu, zestawione z detalem architektonicznym i fragmentami listów, napisanych przez autora z podróży, które sam odbył, poprowadzą zwiedzającego po wielu zakątkach świata, od miast Europy Zachodniej przez Egipt aż po Tybet i Daleki Wschód. Wystawa organizowana w ramach 19. Krakowskiej Nocy Muzeów.
Wystawę można oglądać do 31. sierpnia 2023 roku. Wstęp bezpłatny.


Realizacja ekspozycji: mgr Dominika Rejman, mgr inż. Anna Zybura, mgr Maria Molo-Gąsiorek.

Pomysł i koncepcja wystawy mgr Lilianna Lewandowska.