12-03-2019
Niewielka ekspozycja stała poświęcona Tadeuszowi Kościuszce.

Miesiąc marzec na Politechnice Krakowskiej corocznie przypomina społeczności uczelni, osobę patrona – Tadeusza Kościuszkę. Uczelnia organizuje Bieg Kościuszkowski, konkurs wiedzy o Patronie a Muzeum Politechniki Krakowskiej właśnie w tym miesiącu stara się prezentować wystawy czasowe poświęcone osobie Naczelnika.

W siedzibie muzeum na tzw. spacerniaku  znajduje się niewielka ekspozycja  upamiętniająca wydarzenia, które miały miejsce w Muzeum PK podczas obchodów Roku Kościuszkowskiego:

• 17 października 2016 odsłonięto popiersie T. Kościuszki,  w 40 – tą rocznicę nadania Jego imienia Politechnice Krakowskiej.
  • 25 października 2017 o godz. 10.30 dokonano uroczystego odsłonięcia powiększonych kopii dwóch dokumentów kluczowych dla kariery wojskowej Tadeusza Kościuszki:
    – Dokument nominacyjny Króla Stanisława Augusta z 12. X. 1789 r.
    nadający Tadeuszowi Kościuszce tytuł Generała Majora Komenderującego
    Wojsk Koronnych.
    – Dokument nominacyjny Kongresu Amerykańskiego z 18. X. 1776 r.
    nadający Tadeuszowi Kościuszce tytuł Inżyniera w randze pułkownika
    w Armii Stanów Zjednoczonych.
    Oryginały w/w dokumentów znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego
    w Krakowie i pochodzą z kolekcji Książąt Czartoryskich.
    Uroczystego odsłonięcia w obecności Senatu PK dokonał JMR Jan Kazior.

Postanowiono tę czasową wystawę przekształcić w niewielką ekspozycję stałą poświęconą Patronowi Politechniki Krakowskiej Tadeuszowi Kościuszce.

Jako dodatkową atrakcję  proponujemy Państwu możliwość odsłuchania
i pobrania na własny nośnik elektroniczny mało znanych utworów muzycznych, których autorstwo przypisywane jest Tadeuszowi Kościuszce patronowi Politechniki Krakowskiej. Po raz pierwszy zostały one odegrane w Muzeum PK 25 października 2017 r. przez Orkiestrę Staromiejską pod batutą Wiesława Olejniczaka, uświetniając uroczystość odsłonięcia dokumentów nominacyjnych T. Kościuszki.

Polonez C-dur

Polonez B-dur